«

»

Nasıl yat kaptanı olunur?

Yat Kaptanı Nedir ?

Uluslar arası sefer yapan ticari ve özel tüm yatlarda kaptanlık yapabilmek için gerekli olan yeterlilik Yat Kaptanı Yeterliliğidir.

Yat Kaptanı Yeterliliği ile Hangi Gemilerde Kaptanlık Yapılabilir ?

1. Yat sınıfına giren tüm teknelerde (Sefer bölgesi, uzunluk, groston, taşıma kapasitesi sınırı olmaksızın)
2. Tüm Yolcu Motorları

Kimler Yat Kaptanı Olabilir ?

• Yat Kaptanı Eğitimini alan, Temel denizde güvenlik belgelerine ve cankurtaran araçları kullanma yeterliği ne sahip olan
• Tahditli telsiz operatörü veya  Kısa Mesafe Telsiz Operatörü belgesine sahip olan
• Yat Kaptanı Sınavında başarılı olan

HERKES doğrudan YAT KAPTANI olabilir.

Nasıl Yat Kaptanı Olunur ?

Yat Kaptanı olabilmeniz için ilk yapmanız gereken Yat kaptanlığı Kursuna müracaat etmektir. Zorunlu 4 aylık eğitim sonrası Yat Kaptanı eğitimini tamamladıktan sonra Yat Kaptanı Sınavında başarılı olmanız halinde Yat Kaptanı Belgesine sahip olabilirsiniz.

Devamını okumak için tıklayınız ….

7 yorum

Henüz ping yok

 1. Ozcan SARI diyor ki:

  Selamlar

  Ben yaklasik 6 yildir Hollanda da yasiyorum , bu sure zarfinda denize cikmadim, simdilerde cikmayi dunuyorum ancak Yat kaptani belgemi kaybettim bu konuda bana yardimci olacak birilerini ariyorum (gerek bilgi gerekse adima verak takip edebilecek)

  ilgileirniz icin simdiden tesekkur ederim

  O.SARI

 2. unal diyor ki:

  Belgenin adi amator denizci belgesidir.lutfen dogru bilgi verin ve dogru yazin belgeyi amator denizcilik federasyonu denizcilik mustesarligi adina veriliyor tesekkurler.

 3. yunus diyor ki:

  benim bir sorum var benm bi abim dediki 3 ayık kaptanlık kursu varsmıs kursa giriş 2 bin tl miş bu kursu basarıyla bıtırdıkten sonra dırek kaptan olunuyomu onu ogrenmek istiyorum ve bu kursa gırmek için lise mezunu olmak gerekıyomu

 4. rojda diyor ki:

  ben yat kaptanı belgesi almak istiyorum sorunum lise mezunu değilim tasdiknamem var bununla belge alabilirmiyim bilgilendirirseniz sevinirim

 5. arif diyor ki:

  benim yat kaptani ehliyetim var yolcu motorunda liman seferi olarak kaptanlik yapabiliyorum yeni tuzukte bunun kaldilacagi soyleniyor nekadar dogru nide verilmis haklar geri alinabilirmi cvp verirseniz sevinirim

 6. ismail diyor ki:

  selamlar.
  yüksek okul deniz ve liman işletme mezunu olarak sınırlı vardiya zabiti yeterliğini yeni aldım ayrıca ileriler dahil gerekli tüm stcwleri aldım, brm ecdis, goc ve isps de mevcut. yatlarda çalışmayı düşünüyorum. yatlarda çalışmayı düşünüyorum ancak herkeste kulaktan dolma bilgiler mevcut, liman baskanlıkları dahil. sız kabotaj sefer bolgesınde tum yatlarda kaptanlık yapabılır dıyorsunuz. kabotaj seferı dedıgımız de ulusal limanlar arası yanı ulusal sular oluyor. ıkı yıllık denızcılık mezunu olarak ve yat kaptanlarının dahı sahıp olabılmek ıcın ekstra kurslara tabı olması gerektıgı sınırlı vardıya zabıtlıgı yeterlıgı ıle bu kadar kısıtlı kullanım hakkı nedendır acaba ? bu konuda ıyılestırme calısmaları yapılabılır mı ? konu hakkında bılgılendırıcı yorumlarınızı beklıyorum. tesekkurler.

  1. Aslan diyor ki:

   Yat Kaptanı Yeterliliği ile Hangi Gemilerde Kaptanlık Yapılabilir ?

   1. Yat sınıfına giren tüm teknelerde (Sefer bölgesi, uzunluk, groston, taşıma kapasitesi sınırı olmaksızın)
   2. Tüm Yolcu Motorları

   Bu bilgilerin bir kısmı farklı yazılmış kanımca.Yat sınıfına giren tüm teknelerde kendi yat kaptanı yeterliliğindeki GT(GrosTonaj) sınırına(499 GT / 500-2.999 GT /3.000 GT ve üzeri) bağlı olarak ticari yat tanımındaki yatlarda yüz mille sınırlı ve en yakın karadan 20 milden fazla uzaklaşmadan kaptanlık yapabilir..
   Hususi yatlarda yakın kıyısal sefer sınırına bağlı olarak(499 GT ve en yakın karadan 200 nil sınırlı ehliyeti var ise bu sınıra bağlı olarak görev yapabilir).görev yapabilir.Liman seferi gibi donatılmış,kalkış limanından 25 milden fazla uzaklaşmadan yolcu taşıyan yolcu motorlarında da(Bu sınırlamalarla hareket eden gezi ve tenezzüh teknelerindede yapabilir ama bu sınırlarda! ) en fazla 42 metreye kadar kaptanlık yapabilir.
   Bu meseleler ile bilgiler gemilerin gemi adamları ile donatılmasına ilişkin yönergede mevcut.Gemi adamları yönetmeliğinde yat sınıfı şartlarında mevcut.Gemilerin teknik yönetmeliğinde de tanımlar var.

   Yakın Kıyısal Sefer ve Kabotaj Sefer bölgesinde ticari yatlarda Sınırlı Vardiya Zabiti kaptanlık yapabilir.(YATLARIN GEMADAMLARI LE DONATIMI çizelgesinde,yönergede yazıyor).
   Sizin kısıtlı olmadan kullanmak istediğiniz bölge neresi acaba?Yakın kıyısal seferin size yetmemesi sıra dışı bir durum?Sınırlı vardiyanın güverte sınıfında sınırlı kaptandan önce geldiği!Uzakyol sınıfınada tabi olmadığını dikkate alırsak(Kabotaj sefer bölgesinde 1600 GT’den küçük gemilerde (1600 GT dahil degil) Sınırlı Vardiya Zabiti
   yeterligindeki gemiadamları 1. Zabitlik görevini yapabilir.).
   Liman seferi yapan 200 GT’den küçük gemilerde sınırlı vardiya zabiti yeterligindeki gemiadamları kaptanlık
   yapabilir..Kendi sınıfında dahi kaptanlık yapabileceği durumlar kısıtlı!Yat sınıfında verilmiş bu hak yeterince iyi bence!

Bir Cevap Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Bu HTML etiket ve tanımlayıcılarını kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>