«

»

Dalış Malzemeleri

Dalış Malzemeleri

Ekipman,dalış için temel bir ihtiyaçtır. Dalış ekipmanı ile sualtını görecek ve orada kolayca nefes alabileceksiniz. Dalgıçlar, uygun bir ekipman sayesinde sualtında rahatça hareket edebilir ve sıcak kalabilirler. Gerek insan psikolojisi, gerekse dalmanın fizik ve kimyası sualtında insanlara bazı limitler getirmekteyse de, ekipmanlar bu limitleri minimize etmektedir.

Dalış ekipmanları zamanla gelişme göstermektedir. Dalış sporunun yapıldığı ilk zamanlarda, yaşlılar, kadınlar, çocuklar ve engeliler için ağır ve kusurlu ekipmanlar ile baş etmek neredeyse imkansızdı. Artık günümüzde sportif dalış ekipmanları hemen hemen herkese bu özel keyfi aynı düzeyde yaşatabilmesine olanak sağlamaktadır. Ekipmanlar, hiç olmadığı kadar hafif, rahat ve kullanımı kolay hale gelmiştir.

Dalış teknolojisini ve bilimsel gelişmeleri yakından takip etmek ve gelişmelere uygun değişiklikleri yapmak dalıcının ve bir dalış merkezinin en önemli sorumluluklarındandır. Gelişen teknoloji dalışı daha pratik ve keyifli hale getirmekte, hem de güvenliği arttırmaktadır.

Ekipman seçiminde biçimsel faktörler yerine amaca uygunluk esas alınmalıdır. Kullanılan ya da seçilen malzemenin pratik olması ile birlikte dayanıklılığı da ön planda tutulmalıdır.

Malzemelerin kullanım sonrası bakımı (tatlı su ile durulanması v.b.) aksatılmamalı, periyodik genel bakımları ise mutlaka yetkili servislerinde yada uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Basit boşvermişliklerin ve dikkatsizliklerin olumsuzluklar doğurabileceği unutulmamalıdır.

Devamını okumak için tıklayın ….