Rüzgar bilgisi

RÜZGAR YÖNLERİ VE İSİMLERİ

TÜRKİYEDE ESEN BAŞLICA RÜZGARLAR

1 . KARAYEL : K uzeybatı yönünden esen rüzgarlara verilen addır. Geçici siklonların ülkemize sokulduğu kış mevsimlerinde görülür. Siklonların soğuk cephesinin geçişini izler. Genellikle sıcakların düşmesine ve kar yağışına neden olur .

2 . KEŞİŞLEME : İstanbul yöresinde güney doğudan esen, halk dilinde ve denizcilerin verdiği addır . Uludağın eski adı olan keşiş dağının yönüne göre adlandırılmıştır . Gündoğusu ve kıble arasında 135 dereceden esmektedir .

3 . KIBLE : Güneyden Esen Ilık Hava Getiren Rüzgardır .

4 . LODOS : Güneybatıdan esen rüzgarlara verilen addır . Gezici siklonların ülkemize daha çok sokulduğu kış mevsiminde çok görülür bu siklonların sıcak cephesinin geçişini izler . Sıcakların yükselmesine neden olur .

5 . POYRAZ : Ülkemizde özellikle kış mevsiminde daha sık görülür . Bu mevsimde ülkemiz üzerine rusya ve sibirya üzerinden kutupsal havayı getirir . Sıcaklığın belirgin olarak düşmesine sebep olur . Yaz mevsiminde aşırı yüksek basınç alanından basra üzerindeki alçak basınç alanına doğru ilerleyen deniz üstü hava kütlelerinin ege ve türkiye üzerinde sapmaya uğrayarak kuzey doğudan esen poyraza dönüşür . Bu mevsimde serinletici etkisi vardır .

6 . YILDIZ : Kuzeyden Esen Soğuk Hava Taşıyan Rüzgar Çeşididir .

7 . GÜN DOĞUSU – GÜN BATISI : Doğudan Ve Batıdan Esen Rüzgar Çeşitidir

RÜZGAR GÜLÜ

Bir yelkenlinin yapmış olduğu seyir, rüzgarın tekneye varış açısına göre birtakım isimler alır.

Apaz: Rüzgarı yandan alan bir tekne apaz seyirdedir. Apaz seyir, Dar Apaz, Apaz, Geniş Apaz olarak üçe ayrılır (Üstteki şekilde görüldüğü gibi sarı, yeşil ve mavi renkler). Yelkenli bir tekne için en süratli seyir bu seyirdir.

Bocalama: Teknemizin baş aynası rüzgarın esmiş olduğu yöne doğru olduğundan, yelkenlerimiz rüzgarla dolamamıştır. Bu yüzden teknemizi hareket edene kadar durdurmuş oluruz. Yarış öncesi start verilmeden önce yerimizi bu şekilde de koruyabiliriz.

Borina: Yelkenli teknemizin rüzgara en yakın seyri budur. Rüzgar üstündeki bir seyire ulaşmak için Borina Seyri yapılır. En az bir kere teknemizin kontra değiştirerek zigzag bir rota takip etmesine Volta Seyri denir. Borina Seyrinde genelde birkaç zigzag rota takip edilip, teknemizin rüzgara mümkün olduğu kadar yakın olması için, iskotanın boşunun alınması, sürmemizin tamamen inik olması gerekmektedir. Apaz seyire göre daha zor bir seyirdir ve dikkat ister.

Pupa: Rüzgarı ya tamamen, ya da birkaç derece teknenin arkasından (kıçtan) almış olduğumuz bir seyir türüdür. Yani rüzgar teknemizin kıç aynasına doğru esmektedir. Bu seyirde sürmemiz ya tamamen ya da çok azı suda kalacak şekilde olmalıdır. Bu seyir zor ve tehlikeli bir seyirdir. Bu seyirde rüzgarı iğnecikten almamaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Teknemizin suda yol almasına Seyir Halinde olmak denir. Yelkenli bir tekne seyir halinde iken yelkenine vuran rüzgarın kuvvetinden yararlanır. Rüzgar, teknenin neresine vurursa vursun yelken daima omurga hattının bir yanında bulunur. Bir yelkenli teknenin rüzgarı almış olduğu tarafa Borda yerine Kontra adı vermemiz gerekir. Örneğin, Sancak Kontra, İskele Kontra gibi. Rüzgarın Geldiği taraf Rüzgar Üstü, Gittiği taraf ise Rüzgar Altı’dır.

RÜZGAR YÖNÜ DERECE
DAKİKA
KERTE
YILDIZ kuzey 0 (360º) 0
YILDIZ-POYRAZ kuzey-kuzey-doğu 22º,30′ 2
POYRAZ kuzey-doğu 45º 4
GÜNDOĞUSU-POYRAZ doğu-kuzey-doğu 67º,30′ 6
GÜNDOĞUSU doğu 90º 8
GÜNDOĞUSU-KEŞİŞLEME doğu-güney-doğu 112º,30′ 10
KEŞİŞLEME güney-doğu 135º 12
KIBLE-KEŞİŞLEME güney-güney-doğu 157º,30′ 14
KIBLE güney 180º 16
KIBLE-LODOS güney-güney-batı 202º,30′ 18
LODOS güney-batı 225º 20
BATI-LODOS batı-güney-batı 247º,30′ 22
BATI batı 270º 24
BATI-KARAYEL batı-kuzey-batı 292º,30′ 26
KARAYEL kuzey-batı 315º 28
YILDIZ-KARAYEL kuzey-kuzey-batı 337º,30′ 30
BOFOR NO. ADLANDIRMA KARADAKİ DURUM
1 Sakin Dumanlar dikine yükselir
2 Hafif Rüzgar Dumanlar meyilli yükselir
3 Latif Rüzgar Rüzgar yüzde hissedilir, Yapraklar sallanır ve hışıldar.
4 Mutedil Rüzgar Yapraklar ve bayraklar devamlı sallanır. Su yüzeylerinde kırışıklık olur.
5 Fırışka Rüzgar Yapraklı küçük dallar sallanır. Bayraklar düz durur.Durgun sularda dalgalar belirir. Rüzgar yürüyen insanları rahatsız eder.
6 Kuvvetli Rüzgar Büyük dallar sallanır.Telgraf telleri ve saçaklar ses verir.Sularda köpüklü dalgalar belirir. Şemsiyeler güç kullanılır
7 Mutedil Fırtına Bütün ağaçlar sallanır. Rüzgara karşı güçlükle yürünür.
8 Fırtına Ağaçların ince dalları kırılır. Rüzgara karşı yürümek imkansızlaşır
9 Kuvvetli Fırtına Bazı binalarda hasarlar olur. Baca kapakları sökülür, kiremitler uçar.
10 Büyük Fırtına Ağaçları köklerinden söker, binalarda büyük hasar oluşur.
11 Bora Yaptığı hasar çok geniştir. Karada pek rastlanmaz
12 Kasırga Büyük ve müthiş tahribat yapar. Daha çok ekvatorial bölgede rastlanır.