Dalışta İletişim Haberleşme

DALIŞTA İLETİŞİM

Seslerin suda çok iyi taşınmasına rağmen sualtında sesle haberleşme neredeyse imkansızdır, sadece özel elektronik sistemlerle yapılabilir. Bunlar çok pahalı olmalarından ve diğer nedenlerden dolayı sportif dalıcılar tarafından yaygın olarak kullanılmazlar. Sonuç olarak sessiz iletişim teknikleri kullanılmak zorundadır.

Dikkat çekmek: Başka bir dalıcıyla haberleşebilmek için öncelikle onun dikkatini çekmelisiniz. Yavaşça ona dokunun veya bıçağınızla yada sert bir cisimle tüpünüze vurun.

Sualtında haberleşme: Sualtında arkadaşınızın dikkatini çektikten sonra haberleşme el işaretleri veya sualtı yazı tabelasına yazmakla gerçekleşebilir. Sualtındaki yanlış anlama ve karışıklığı önlemek için, arkadaşınızla dalışa başlamadan önce el işaretlerini ve diğer haberleşme yöntemlerini tekrarlamalısınız.

Yüzeyde haberleşme: Yüzeyde haberleşmek için el işaretleri ve sesli işaretler kullanılır. Yüzeyde selamlamak için el sallamaktan kaçının, çünkü bu yardım isteme işaretidir. Standart bir malzemenin bir parçası olan düdük tavsiye edilir, çünkü hem dikkati çekmek için fazla enerji gerektirmeyen güçlü bir ses, hem de uzağa gidebilen bir ses çıkarır.

Sualtı sireni: Bazı dalış tekneleri, sualtındaki dalıcıların dikkatini çekmek için elektronik sualtı sireni kullanırlar. Çalıştırıldığında sualtı hoparlörü yardımıyla siren sesi çıkarır. Eğer bu sesi duyarsanız, dikkatlice yüzeye çıkın ve direktifler için tekneye bakın. Kaptan emniyetli olduğuna dair işaret vermeden tekneye doğru yüzmeyin.

1.Dur,orada kal 2. Terslik var 3. İyi mi? İyi 4.İyi mi? İyi (eldivenle)
5. İmdat, yardım edin 6.İyi mi? İyi
(yüzeyde uzak mesafe)
7.İyi mi? İyi
(bir el meşgul)
8.Tehlike 9.Yukarı çıkalım 10.Alçalalım
11.Havam az 12.Havam bitti 13.Çimlenme veya hava paylaşalım
14.Buraya gel 15.Ben, veya bana bak 16.Altından, üstünden
veya etrafından
17.Bu derinlikte kal 18.Bu tarafa gidelim 19.Ne tarafa
20.Kulaklarım eşitlenmiyor 21.Üşüdüm 22.Yavaşla, sakin ol
23.El ele tutuşun 24.Arkadaşınla bir araya gel 25.Önden git, takip ederim